Hémérocalle
'Country Pride' (Joiner, 1989)

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Hâtif |
| Feuillage : | Persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 28" (71 cm) |
| Diamètre : | 5" (13 cm) |
| Forme : | Double |
| Semis : | 86-DD-GS-PM-1TA |
| Description : tangerine self with green throat | |

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Hâtif |
| Feuillage : | Persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 28" (71 cm) |
| Diamètre : | 5" (13 cm) |
| Forme : | Double |
| Semis : | 86-DD-GS-PM-1TA |
| Description : tangerine self with green throat | |