Hémérocalle
'King of Hearts' (King-W., 1965)

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 24" (61 cm) |
| Diamètre : | 4.5" (11 cm) |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 61-47-2 |
| Description : red self with green throat | |

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 24" (61 cm) |
| Diamètre : | 4.5" (11 cm) |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 61-47-2 |
| Description : red self with green throat | |