Hémérocalle
'Paramour' (Lambert, 1973)

| Ploïdie : | Diploïde |
| Floraison : | Hâtif |
| Feuillage : | Dormant |
| Remontante : | Non |
| Hauteur : | 26" (66 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 9-126A |
| Description : rose with white midribs and small green throat | |



