Hémérocalle
'La Magie d'Atlantis' (Niquet, 2011)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Hâtif à mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 26" (66 cm) |
| Diamètre : | 6" (15 cm) |
| Boutons : | 20 |
| Branches : | 4 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 08 7 A |
| Description : creamy pink with a ruffled yellow edge | |

