Hémérocalle
'Tiger by the Tail' (Herr-D., 2009)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Hâtif |
| Feuillage : | Dormant |
| Remontante : | Non |
| Hauteur : | 29" (74 cm) |
| Diamètre : | 5" (13 cm) |
| Boutons : | 14 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | 4-156A |
| Description : dark gold with burgundy eye and edge above yellow throat | |

