Hémérocalle
'Vegas Jackpot' (Maryott, 2017)

| Ploïdie : | Tétraploïde |
| Floraison : | Mi-saison |
| Feuillage : | Semi-persistant |
| Remontante : | Oui |
| Hauteur : | 24" (61 cm) |
| Diamètre : | 5" (13 cm) |
| Boutons : | 18 |
| Branches : | 3 |
| Habitude : | Diurne |
| Forme : | Simple |
| Semis : | P1187A |
| Description : pink maroon (RHS 49A) petals, dark maroon purple (RHS 53A) eye and edge, yellow and purple marbled, heavily ruffled edge, round and overlapping | |
| Ascendance | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|
